Pedodoncija

U pedodonciji sklapamo prijateljstva s našim najmlađim pacijentima, učimo djecu da zubari nisu babaroge i potičemo ih da nam od malih nogu s veseljem dolaze. Mliječni zubi jednako su važni kao i trajni pa bez obzira što će ispasti, treba voditi brigu o njihovu zdravlju.

  • Mliječni zubi čuvaju mjesto za trajne zube te ih usmjeravaju u rastu. Ako dijete prerano izgubi mliječni zubić, trajni koji dolazi na njegovo mjesto, neće pravilno izrasti te će poremetiti smještanje i rast ostalih zuba. Dogodit će se nešto poput domino efekta.

    Osim toga, rani gubitak mliječnih zuba utječe na razvoj govora, odnosno otežava izgovaranje slova R, V, S i Z.

    Najveća prijetnja mliječnim zubima je karijes.

  • Riječ je o karijesu koji se javlja u najranijoj dječjoj dobi, agresivan je te vrlo brzo uništava tek niknule zube. Karijes bočice najčešće se pojavljuje na svim gornjim sjekutićima pa se širi na kutnjake. Uzrokuje ga hrana bogata ugljikohidratima (šećerima) koju dijete konzumira preko bočice te neodgovarajuća oralna higijena.

  • Već je i jedan zubić dovoljan razlog za posjet stomatologu. Mliječni zubi niču otprilike od šestog mjeseca do treće godine života, a prvi odlazak stomatologu preporučuje se u roku od šest mjeseci nakon nicanja prvog zubića.

    Stomatolog će pregledati djetetovu čeljust kako bi vidio razvija li se pravilno te roditelje uputiti u oralnu higijenu djetetove usne šupljine i mliječnih zubića.

    Ako su djeca nešto starija, stomatolog će kroz igru napraviti pregled te u pravilu, pri prvom djetetovom dolasku, neće raditi ništa što bi ga moglo prestrašiti. Najvažnije je odagnati strah od zubara i prevenirati razvoj karijesa kod djece.

  • Nakon što su niknuli svi mliječni zubi (oko sedme godine života), stomatolog će zatvoriti fisure koje su plodno tlo za nakupljanje bakterija i karijes. Riječ je o brazdama na kutnjacima i pretkutnjacima koje su na zubićima neke djece izraženije. Pečaćenje fisura izvodi se kompozitnim materijalom, bezbolno je i brzo, spada u preventivu te je jedan od najčešćih postupaka iz područja pedodoncije.

  • Drugi način zaštite zuba od karijesa je premazivanje fluorom. Koristi se kod mliječnih i trajnih zuba. Postupak je potpuno bezbolan, jača zube te pomaže djeci održat higijenu zuba. Naravno, fluoridacija nije zamjena za redovito pranje zuba, već samo mala pomoć dok se ne steknu zdrave navike.