
Parodontologija
Pod ovim pojmom u stomatologiji se podrazumijeva sve što je vezano za zdravlje zubnog mesa, odnosno parodonta—pričvrsnog sustava koji drži zub na njegovom mjestu. Osim desni, u parodont spadaju kosti i tkiva.
Bolesti parodonta, gingivitis i parodontitis, uz karijes su jedan od najčešćih razloga posjeta zubaru, osobito nakon 40. godine života kada je upravo parodontitis (nekada smo govorili parodontoza) vodeći uzrok gubitka zuba.
-
Gingivitis je upala zubnog mesa. Ako se ne liječi, dovest će do parodontitisa i u konačnici gubitka zuba. Na sreću, gingivitis se lako liječi pa ne ignorirajte simptome, već trk stomatologu ako primijetite da su vam desni natekle ili da krvare dok perete zube, da vam je bolno trljati ih zubnom četkicom ili pak, da zbog osjetljivog zubnog mesa ne možete uživati u hrani koju volite—npr. hrskavoj korici kruha ili jabuci. Simptomi gingivitisa su još i povlačenje zubnog mesa, ogoljenje zuba i neugodan zadah.
-
Neliječeni gingivitis dovest će do većih problema i vaš će stomatolog imati puno više posla. Simptomi parodontitisa su: krvarenje desni, otoci i bol, povlačenje desni, stvaranje gnojnih džepića, klimanje i gubitak zuba, zadah.
Liječenje parodontitisa uključuje:
— uklanjanje mekih i tvrdih naslaga (kamenca)
— struganje i poliranje zuba ispod razine zubnog mesa
— kiretažu (scaling)—uklanjanje oboljelog tkiva i gnojnih džepića. Naravno, pod lokalnom anestezijom tako da ne osjetite bol.
— regenerativnu terapiju—u slučaju da je parodontitis uništio kost čeljusti, provodi se sanacija suvremenim bioaktivnim materijalima koji stimuliraju regeneraciju kosti.Redovitom i temeljitom oralnom higijenom (bakterije su glavni uzročnik gingivitisa) te preventivnim stomatološkim pregledima, spriječit ćete parodontitis i zadržati sve svoje zube na broju.