Endodoncija

Nitko ne voli da mu se dira u živac, a upravo ovo podrazumijeva endodoncija. Zahvaljujući suvremenoj tehnologiji i materijalima, ali i stručnosti stomatologa, vađenje živca/živaca iz zuba više nije mučno kao nekad. No, ipak, i dalje je riječ o jednom od kompleksnijih stomatoloških postupaka koji traži veliku preciznost, smirenost i posvećenost liječnika koji iglicama ulazi u korijen zuba kako bi ga spasio.

  • Endodontski postupak je liječenje zuba koji je do srži oštećen karijesom ili mehanički (ako je došlo do puknuća zuba ili udarca koji je doveo do odumiranja živca). Nekada su se takvi zubi vadili, danas ih nastojimo spasiti.

    Srž o kojoj govorimo zove se pulpa—meko tkivo u sredini zuba u kojem se nalaze živci i krvne žile.

    Pulpa je zaštićena dentinom, a dentin caklinom, najtvrđim dijelom zuba. Neliječeni karijes probit će caklinu i dentin pa doći do pulpe, a ako i tada izbjegavate odlazak stomatologu, može dovesti do granuloma (upala kosti ispod korijena zuba), fistule (gnojnu tvorevine), gangrene zuba pa čak i uništiti kost čeljusti.

  • Simptomi koji mogu ukazivati na pulpitis:
    — osjetljivost zuba na slatko, hladno i toplo
    — oštra pulsirajuća bol
    — otok
    — zadah
    — vrućica
    — ništa

    Dobro ste pročitali—ništa. Upala pulpe na našu se nesreću može razviti i bez simptoma, bez bolova, stoga je vrlo bitno redovito odlaziti na stomatološke preglede.

  • Kako izgleda postupak čišćenja korijenskih kanala?

    Čišćenje korijenskih kanala treba obaviti kvalitetno i temeljito jer u suprotnom može doći do nove infekcije i još većih problema. Uključuje ovih šest koraka:

    1. Snimanje zuba intraoralnim rentgenom s niskom stopom zračenja, koji je siguran i za najmlađe pacijente.

    2. Pomoću apeks lokatora potpuno precizno određuje se duljina korijenskog kanala i pronalazi vrh korijena.

    3. Pod lokalnom anestezijom se otvara pulpna komorica i vadi živac ili više njih.

    4. Korijenski kanali temeljito se dezinficiraju i čiste.

    5. Očišćeni kanali pune se gutaperkom, gumenim materijalom koji u potpunosti ispunjava šupljinu te sprječava ulazak bakterija u zub.

    6. Stomatolog stavlja ispun (plombu) ili krunicu, ovisno o tome koliko je zub bio oštećen.

    Zahvaljujući najmodernijoj tehnologiji, koja uz apeks lokator uključuje strojnu instrumentaciju za širenje i čišćenje korijenskih kanala, postupak endodoncije uvelike se skraćuje, a samim time i oporavak pacijenta.

    Ipak malo boli kad dođete kući

    Iako je samo proces liječenja bezbolan, zbog umrtvljivanja živaca paraformaldehidom, javlja se bol koja nestaje u roku od nekoliko dana. Imunitet se i nakon liječenja još uvijek bori s bakterijama u okolnom području tretiranog zuba, što također može izazvati prolaznu bol.

  • Ako su kvalitetno liječeni, ovi zubi mogu trajati čitav život jer ih hranjivim tvarima opskrbljuje okolno tkivo pa im njihova pulpa ni ne treba. Iako nemaju korijena, prema ovakvom zubu treba se odnositi kao i prema svakom drugom, što znači redovitu oralnu higijenu i preglede.

    Nekada je liječenje korijena zuba trajalo mjesecima i tražilo brojne odlaske stomatologu, dok se danas, zahvaljujući modernim tehnologijama i sofisticiranoj opremi, može završiti u jednom ili dva dolaska. Kada ga provodi vješt i nježan stomatolog, postupak koji je u prošlosti izazivao golemi strah od zubara, danas je potpuno bezbolan. Usudili bismo se reći—čak i ugodan.